Stags Official Sponsor

Stags News · End of Year Recognition: Boys Track


The Kingsley Athletic Department would like to recognize and congratulate the boys track team and athletes for their accomplishments below.

TEAM

1st place at Kingsley Quad Meet

2nd Place at Buckley Quad Meet

3rd Place at Glen Lake Quad Meet

1st place CMU Invitational

5th out of 19 schools at Kent City Invitational

4th out of 15 schools at Clare Invitational

2nd at Ken Bell

3rd at Alma Scottie Classic

3rd at MHSAA LP Regional 29 Division 3

1st Place Northwest Conference Championship

20th out of 59 schools in MHSAA LP STATE FINALS Division 3

Northwest Conference Champions

Individual

1st team All-Conference:

Collin Graham in 400M Dash

Collin Graham in 1600M

Collin Graham in 4x400M Relay

Garrett Hessem in 110H Hurdles

Garret Hessem in 300M Hurdles

Garrett Hessem in 4x400M

Connor Hall in 4x400M Relay

Cole Soldano in 4x400M Relay

 

2nd team All-Conference:

Connor Hall in Long Jump

Austin Hindman in Shot Put

Samuel Dunlap in 100M Dash

PJ Reynolds in 4x200M Relay

Ayden Mullin in 4x200M Relay

Connor Hall in 4x200M Relay

Garrett Hessem in 4x200M Relay

 

3rd Team All-Conference Honorable Mention:

Ayden Mullin in 100M Dash

Samuel Dunlap in 200M Dash

Samuel Dunlap in 110H Hurdles

Collin Graham in 800M

Ian Sousa in 4x800M Relay

Cole Soldano in 4x800M Relay

Luke Siderman in 4x800M Relay

Jake Lathrop in 4x800M Relay

Dylan Reno in High Jump

James Joyce in Pole Vault

 

Northwest Conference Senior Athlete of the Meet Award:

Garrett Hessem

 

Regional Champions:

Austin Hindman in Shot Put

Garrett Hessem in 4x200M Relay

James Mullin in 4x200M Relay

PJ Reynolds in 4x200M Relay

Connor Hall in 4x200M Relay

State Qualifiers:

Garrett Hessem in 300M Hurdles, 4x200M Relay and 4x400M Relay

Collin Graham in 800M, 4x800M Relay and 4x400M Relay

Connor Hall in 4x200M Relay and 4x400M Relay

Samuel Dunlap in High Jump, 4x400M Relay

PJ Reynolds in 4x200M Relay

James Mullin in 4x200M Relay

Luke Siderman in 4x800M Relay

Jake Lathrop in 4x800M Relay

Cole Soldano in 4x800M Relay

Austin Hindman in Shot Put

All-State:

Garrett Hessem in 300M Hurdles

Garrett Hessem in 4x400M Relay

Collin Graham in 800M Run

Collin Graham in 4x400M Relay

Samuel Dunlap in 4x400M Relay

Connor Hall in 4x400M Relay

Academic All-State:

Samuel Dunlap in 4x400M Relay

Collin Graham in 800M

Collin Graham in 4x400M Relay

Connor Hall in 4x400M Relay

 

NEW SCHOOL RECORDS:

Collin Graham in 800M with a time of 1:57.20a

4×400 M Relay team of Samuel Dunlap, Connor Hall, Collin Graham and Garrett Hessem with a time of 3:26.66a