Stags Official Sponsor

Stags News · Boys and Girls Track Both Win Northwest Conference!!


The boys and girls track teams each won their own NWC Championship Title last night at Frankfort.  The boys edged out Benzie by 12 points to win the conference 148 to 137 while the girls won the title comfortably by 48 points.  It has been many years since both boys and girls have won a Conference Championship in the same year.  Congrats to both teams on their hard work all season and total team work last night!!  There were many step up performances last night on both the boys and girls side to seal the dual Conference Championships.  The top 6 scored for their teams, first and second place earned medals and a certificate and third place earned a certificate.  First place is First Team All Conference, 2nd place is Second Team All Conference, Third place is 2nd Team All Conference Honorable Mention.  Season Records are noted as SR and Personal Records are noted as PR.  The boys 4x400M Relay team of Cole Soldano, Connor Hall, Collin Graham and Garrett Hessem set a new NWC meet record.  The results are below:

100 Meters  Varsity – Finals x

2. 12 Sam Dunlap 11.53h Kingsley
3. 10 Ayden Mullin 11.54h SR Kingsley
10. 10 Payson Caballero 11.95h Kingsley

200 Meters  Varsity – Finals x

3. 12 Sam Dunlap 23.52h PR Kingsley
4. 11 Connor Hall 23.66h Kingsley
11. 12 PJ Reynolds 24.45h PR Kingsley

400 Meters  Varsity – Finals x

1. 11 Collin Graham 51.62h PR Kingsley
10. 10 Ethan Porter 55.84h PR Kingsley
11. 11 Ian Sousa 56.15h PR Kingsley

800 Meters  Varsity – Finals x

3. 11 Collin Graham 2:09.66h Kingsley
5. 11 Cole Soldano 2:12.65h Kingsley
12. 11 Luke Siderman 2:21.71h Kingsley

1600 Meters  Varsity – Finals x

1. 11 Collin Graham 4:34.99h PR Kingsley
4. 10 Jake Lathrop 4:50.08h Kingsley
6. 11 Cole Soldano 5:06.10h Kingsley

3200 Meters  Varsity – Finals x

4. 10 Jake Lathrop 10:52.51h Kingsley
8. 12 Drew Bies 11:57.96h Kingsley
10. 11 Luke Siderman 12:41.85h PR Kingsley

110m Hurdles – 39″  Varsity – Finals x

1. 12 Garrett Hessem 16.28h Kingsley
3. 12 Sam Dunlap 17.19h PR Kingsley
6. 11 Garrett Goggin 18.48h Kingsley

300m Hurdles – 36″  Varsity – Finals x

1. 12 Garrett Hessem 40.04h PR Kingsley
7. 11 Garrett Goggin 46.44h Kingsley
10. 9 Hunter Springberg 50.81h PR Kingsley

4×100 Relay  Varsity – Finals x

4. Relay Team 46.60h Kingsley

4×200 Relay  Varsity – Finals x

2. Relay Team 1:33.57h Kingsley

4×400 Relay  Varsity – Finals x

1. Relay Team 3:30.58h Kingsley

4×800 Relay  Varsity – Finals x

3. Relay Team 8:34.20h Kingsley

Shot Put – 12lb  Varsity – Finals x

2. 12 Austin Hindman 45-09.00 PR Kingsley
8. 11 Nathan Ames 37-07.00 SR Kingsley
14. 10 Caleb St. John 34-01.00 Kingsley

Discus – 1.6kg  Varsity – Finals x

4. 12 Dylan Reno 112-09 PR Kingsley
9. 11 Nathan Ames 105-02 Kingsley
12. 11 Dylan Case 93-10 Kingsley

High Jump  Varsity – Finals x

3. 12 Dylan Reno 5-10.00 PR Kingsley
6. 12 Sam Dunlap 5-08.00 Kingsley
10. 9 Hunter Springberg 5-06.00 Kingsley

Pole Vault  Varsity – Finals x

3. 11 James Joyce 11-00.00 PR Kingsley
11. 9 Brandon Weber 8-06.00 PR Kingsley

Long Jump  Varsity – Finals x

2. 11 Connor Hall 19-08.00 PR Kingsley
7. 10 Ayden Mullin 18-03.25 Kingsley
13. 12 PJ Reynolds 15-11.00 Kingsley

100 Meters  Varsity – Finals x

3. 9 Olivia Esman 13.11h PR Kingsley
5. 10 Austyn DeWeese 13.30h Kingsley
13. 11 Payton Johns 13.96h Kingsley

200 Meters  Varsity – Finals x

2. 10 Brittany Bowman 27.08h PR Kingsley
3. 10 Austyn DeWeese 27.15h PR Kingsley
8. 9 Olivia Esman 29.26h PR Kingsley

400 Meters  Varsity – Finals x

2. 12 Bethany McNair 1:03.15h Kingsley
5. 10 Kennedy Kibbey 1:08.77h SR Kingsley
7. 12 Hannah Gaither 1:09.34h Kingsley

800 Meters  Varsity – Finals x

1. 12 Remmi King 2:23.60h SR Kingsley
4. 9 Grace Kolarik 2:31.76h PR Kingsley
9. 12 Bethany McNair 2:54.39h Kingsley

1600 Meters  Varsity – Finals x

4. 12 Remmi King 5:31.14h Kingsley
6. 9 Grace Kolarik 5:36.64h PR Kingsley
10. 9 Alayna Heiler 6:04.78h PR Kingsley

3200 Meters  Varsity – Finals x

7. 9 Alayna Heiler 13:34.95h PR Kingsley
9. 11 Katelyn Hillier 13:46.45h Kingsley
10. 9 Morisa Schelich 14:05.74h Kingsley

100m Hurdles – 33″  Varsity – Finals x

1. 10 Brittany Bowman 15.65h PR Kingsley
2. 11 Jacie King 16.34h Kingsley
9. 10 Miranda Acre 19.77h PR Kingsley

300m Hurdles – 30″  Varsity – Finals x

1. 10 Brittany Bowman 46.66h PR Kingsley
2. 11 Jacie King 47.34h PR Kingsley
6. 10 Miranda Acre 53.85h PR Kingsley

4×100 Relay  Varsity – Finals x

4. Relay Team 54.34h Kingsley

4×200 Relay  Varsity – Finals x

3. Relay Team 1:57.32h Kingsley

4×400 Relay  Varsity – Finals x

1. Relay Team 4:17.34h Kingsley

4×800 Relay  Varsity – Finals x

2. Relay Team 10:16.90h Kingsley

Shot Put – 4kg  Varsity – Finals x

1. 11 Jacie King 33-05.00 Kingsley
2. 12 Hannah Gaither 31-10.00 PR Kingsley
6. 9 Tori McIntosh 27-07.00 Kingsley

Discus – 1kg  Varsity – Finals x

1. 10 Sidny Hessem 108-08 PR Kingsley
7. 11 Phoebe LaTulip 78-11 Kingsley
13. 11 Skyla Hodges 65-09 Kingsley

High Jump  Varsity – Finals x

1. 10 Austyn DeWeese 5-02.00 PR Kingsley
2. 11 Jessica Lefler 4-10.00 Kingsley
10. 9 Lauren Davis 4-04.00 Kingsley

Pole Vault  Varsity – Finals x

2. 11 Payton Johns 9-00.00 Kingsley
3. 10 Miranda Acre 8-06.00 Kingsley
8. 12 Hannah Gaither 6-06.00 SR Kingsley

Long Jump  Varsity – Finals x

1. 10 Brittany Bowman 15-09.50 Kingsley
4. 9 Olivia Esman 14-05.00 Kingsley
7. 11 Samantha Endres 13-10.00 SR Kingsley
The girls team travels to Clare, MI on Saturday to compete at The MITCA TEAM STATE MEET.  GOOD LUCK TO THE GIRLS TEAM!!